poniedziałek, 7 sierpnia 2017

7 rad jak wychować dziecko - nie czytaj, jeśli i tak wiesz swoje

Rodzice nie lubią dobrych rad. Nieważne kto ich udziela, mama, babcia, sąsiadka, teść, koleżanka z pracy, bezdzietna kuzynka. Nie jest to jednak dziwne, generalnie ludzie nie lubią rad, a  my Polacy jesteśmy na tym punkcie szczególnie przeczuleni. Mimo to pozwolę sobie podać kilka porad jak wychować dziecko. Jeśli wiesz swoje, po prostu nie czytaj. Jeśli Twoje dziecko jest ponad Twoim ego, przynajmniej zerknij.
1. Nigdy nie żałuj dziecku czasu

Oczywiście, w Twoim grafiku powinien znaleźć się czas na relaks, odpoczynek, wyjście ze znajomymi. Wiadomo, dobry rodzic, to rodzic szczęśliwy. A składową szczęścia jest m. in. odpoczynek. Ale pamiętaj o tym, że między pracą, obowiązkami domowymi a chwilami tylko dla siebie czy partnera MUSI znaleźć się czas dla dziecka. Z kalendarza możesz skreślić mycie okien, niedzielne zakupy, nadgodziny; ale czas na zabawę z córką, wyjście z synem na spacer, czy weekendowe planszówki jest must havem. Róbcie to, co lubicie robić razem. Gotujcie, uprawiajcie sport, rozmawiajcie.

2. Bądź stanowczy

Nie pozwalaj dziecku na wszystko. Kochasz je, wiadomo. Ale jeśli zabraknie Ci asertywności, ono wejdzie Ci na głowę. W przenośni, a może i dosłownie.

3. Zadbaj o bezpieczeństwo

Rodzinny dom powinien być ostoją, miejscem bezpiecznym. Pamiętaj o tym, daj dziecku poczucie bezpieczeństwa. Nie bój się słowa "kocham". Przytulaj, głaszcz, wspieraj. Bądź przy nim.

4. Słuchaj

Nie skupiaj się tylko na mówieniu. Słuchaj. Już od najmłodszych lat dziecko komunikuje się z Tobą. Najpierw gestami, mimiką, a później pierwszymi słowami, które zmieniają się w pełne zdania. Z czasem informacje o podstawowych potrzebach, jakie przekazuje nam dziecko przekształcają się w komunikaty o jego problemach, bolączkach, ale także sukcesach i radościach.

5. Mów

Nie poprzestawaj na roli obserwatora i słuchacza, nie stój z boku. Mów. Bądź aktywny. Wspieraj. Komunikuj się ze spokojem i łagodnością. Kiedy puszczą Ci nerwy, podniesiesz ton, trudno. Popraw się następnym razem. Pamiętaj, że siła tkwi w spokoju.

6. Przyswajaj dziecku zasady dotyczące porządku

Kochasz porządek? Ucz go dziecka od małego. Wspólne sprzątanie zabawek, ścielenie łóżka, chowanie brudnych ubrań do kosza na bieliznę - to proste czynności, które nawet kilkulatek może wykonać samodzielnie.

7. Ucz podejmowania własnych decyzji

Dziecko ma do nich prawo. Pozwól mu na wybór ubrania, śniadania, zabawy. Oczywiście, wszystko w granicach rozsądku. Jeśli córeczka chce założyć lekką sukienkę zimą, powiedz nie, ale zaproponuj jej spodenki w tym samym kolorze. Przy okazji dziecko widzi, że świat to różne warianty, możliwości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz